Jakmile přešly mrazy a teplota vystoupala alespoň k 10°C, nadešel čas oprášit znalosti z léta, navozit čerstvou slámu uschovanou u souseda ve stodole a dát domečku dlouho slibované stěny.
Jenže předtím jsme se museli vypořádat s nezvanými nájemníky. Přes léto jsme stihli natřít pouze malou část konstrukce dřevním térem (přírodní olej z kořenů borovice hojně užívaný ve Skandinávii jako ochrana před dřevokaznými škůdci) a v patře, kde zatím zůstalo dřevo holé, vykousaly brouci dírky do jednoho z nosných trámů. Nezbylo nám, než před uzavřením stavby slámou ještě natřít/nastříkat infikované části drsnější směsí olejů. Ještě že byla naše rodina do boje vybavena už předem z nařízení vlády 🙂 Ale dřevo na příští dům (třeba pro děti) rozhodně natřeme térem předem, aby nikoho ani nenapadlo si na něm pochutnat.
Nu a nyní jsme opravdu mohli začít. A jak jinak, než od podlahy. Přinejmenším v přízemí tak vznikl pohodlně pochozí prostor. Samou radostí z nové podlahy jsme hned poté provedli zátěžový test tancem 🙂
Protože slámování ve dvou je dost dřina, přijely nám po rodinné víkendovce ještě pomoct Ondra, Leny a Míra. Spolu s Rytířem domek za 9 dní hrubě nabalíkovali a ten nyní čeká na dopiplání rohů, vršku čelního štítu a úzkých míst.
Denní rituál „vstávám v 7, od 8 pacuji, v 10 svačina, mezi 13-15 oběd s dezertem, + o víkendu po práci procházka na pivo“ se Rytíři velmi zalíbil. Hlavně proto, že na každý den pekla Víla kváskové dobroty jako vánočka, švédský skořicový šněk, buchty, perník aj… I na domácí sýry k chlebu se dostalo 😉
Pokud je mezi čtenáři někdo, kdo by si rád pohrál se slámou a hlínou nebo se chce procvičit v troše slamákostavění, napište a domluvíme se. Jídla i pití bude dosti (Rytíř beze studu tvrdí, že nebýt přítomnosti pomocníků, Víla ani nic sladkého neupeče. Takže ho můžete zachránit před kolapsem z nedostatku cukru 😀 )
Těšíme se na vás
Fallon&Ronis
0 komentářů