S tříletým chlapečkem, který miluje tvoření a vydrží u něj zatím jen chvilku v kuse, je potřeba vybírat z těch, kde je příprava zábavná, provádění snadné a výsledek brzy hotový.
Protože milujeme procházky a přírodniny, bylo nasnadě vyrazit do lesa a odtud si přinést veškerý potřebný materiál. Pro náš účel – výrobu vánočních ozdob a dárků, jsme zvolili březovou kůru. Lze ji sbírat v jakémkoli ročním období, v lese bývá dostatek popadaných či ladem nechaných pokácených bříz a díky tenkosti a měkkosti se s kůrou dobře pracuje.
Základem je tedy nasbírat dostatečné množství březové kůry. Vybíráme co největší „bílé“ kusy bez suků a děr. Pozor, pouze z „mrtvého“ dřeva! Kůra na zetlelém dřevě jde lehce naříznout nožem a opatrně sundat. Zůstane-li na ní zbytek trouchniviny, opatrně oškrábeme, aby zůstala jen čistá tenká kůra.
Na výrobu vedle kůry potřebujeme:
obyčejnou tužku, vykrajovátka, nůžky na papír a chcete-li ozdobu pověsit, tak ještě jehlu a nit (popřípadě děrovací kleště a stuhu).
Vykrajovátko zvoleného tvaru přitiskneme ke kůře, obkreslíme tužkou a pokračujeme, dokud nezaplníme celý plát. Teprve poté opatrně jednotlivé ozdoby vystřihneme. Kdybychom vystřihovali tvary hned po obkreslení jednotlivě, hrozí větší riziko potrhání kůry (Vyzkoušeno!).
Ozdoby můžeme ponechat přírodně bílé, vyrýt do nich tužkou vzory nebo je třeba nabarvit pastelkami či vodovkami. My vyzkoušeli od každého trochu a výsledek se povedl v každém z případů. Obyčejnou nit jde snadno provléci jehlou nebo můžete použít děrovací kleště a následně provléct barevnou stuhu. Ozdoby lze zavěsit jednotlivě nebo pospojovat do (nejen) vánočního řetězu.
Jelikož náš stromeček stál na terase, byl bonusem vítr, který s lehoučkými ozdůbkami točil a povlával. Březoví andělé i hvězdy na větvích doslova létali a pohyb jim dodával zvláštní kouzlo navíc.
Fallon
0 komentářů