Máte rádi teplou vodu? A berete ji jako samozřejmou součást života nebo je to u vás jinačí?

My (hlavně Víla) se už od dětství těšili na horkou vanu jako na dárek, protože tehdy byla jen jednou týdně – v neděli. Všichni členové rodiny se koupali ve stejné vodě, takže kdo si nepospíšil, zbyla mu místo průzračné vody na cákání a potápění jen šedavá mýdlová kapalina.

Jen co jsme začali jezdit na vandry, bitvy (dřevěné i železné) a podobná dobrodružství, dostala horká voda další rozměr. Čaj z ešusu pitý po celodenním pochodu deštěm chutná jako nápoj bohů a po teplé lázni, pěkně vydrhnutí mýdlem, si přijdete jako znovuzrození. Nu, když jsme u návratů do civilizace, i zaprášené šaty se lépe perou v teplé než studené vodě. Jenže tu teplou vodu si je třeba obstarat.

Jakmile jsme na panství postavili první ležení (vojenský stan), vzniklo kousek vedle ohniště, kde jsme v kastrolu ohřívali vodu na koupání mimča, mytí nádobí, praní i pití prakticky denně.

Ohniště – znak domova

S nástupem podzimu 2016 Rytíř pořídil plechový sporáček, který nám v maringotce slouží do dnes. Stačí jen doplňovat hrnec na plotně a při vytápění domku je stálá zásoba ohřáté vody na cokoli. Přesto bylo stále nutno ji kyblíkovat do sprchového kouta, každou chvíli všude zacákáno a dospělý se umyl ve stoje nebo v kleče (narozdíl od Matýska, který si tam doposud lebedí jako v bazénku).

S kamny je méně práce

A tento rok přišel Rytíř s geniálním nápadem, který přeměnil pohodlné bydlení na panství ve vrchol luxusu.

Nejprv srovnat a vyznačit

Inspirováni japonským anime a tureckými lázněmi, přivezli jsme od Víliny sestry nevyužitou plechovou vanu. Na místě jejího budoucího usazení Rytíř ze zbytků materiálu zbudoval odtok a topeniště i s komínem.

Po usazení vany jsme ji kolem dokola oplácali jílem, upravili schůdky pro vlez a bylo hotovo. Zázrak nese jméno venkovní vana s udírnou, protože do široké části komína si Rytíř se Skřítkem zavěšují na provázek špekáčky a klobásky.

Už se hřeje!

Od oné šťastné chvíle odpadlo letní topení v kamnech (a tím přehřívání maringotky), ohřívání vody na několikrát na otevřeném ohništi (vana je velká dost) i tahání šedé vody k novým záhonům z dálky (vana je vedle nich a voda z koupání je tak hned po ruce). Před koupáním se doplní horká voda do zásobníku na mytí a prádlo jde takřka vyvářet ve velkém 🙂

S bylinkami je to teprve léčivá koupel

Navíc ta radost! Matýsek ve vaně plave i surfuje na sedací destičce a my se v ní můžeme pohodlně naložit, sledovat západ slunce za kopcem nebo hvězdné nebe a jen semtam přiložit polínko, aby zůstala voda akorát. Co víc si přát?

Fallon&Ronis


1 komentář

Zdenka · 10.9.2020 v 11:07

Úžasné, hned jak k vám přijedu, vyzkouším. Moc se mi to líbí.

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.