Přišel podzim, pěkně prší, půjdem pracovat! No vlastně spíš dělat novým i starým keřům domečky, takzvaně „mulčovat“. Mulčovat můžete kde čím – slámou, listím, suchou travou, dřevoštěpkou… My zatím používáme pár let kompostovanou slámu (ano, i zprvu nezamýšlený odklad stavby a rozklad stavebního materiálu může mít své plus) a i v největších letních vedrech se nám zakořenily rybízové „řízky“ (dar od kamarádů).
Aby mulč dobře držel vodu, je nutné hlínu nejprve dobře prolít. Proto děláme u nás na Panství mulče na podzim. Takové celodenní mrholení zavlaží zem a zároveň zmekčí karton, který nám udělá vlhkou, dobře přiléhající spodní vrstvu (karton necháme zvlhnout na hromadě bokem, teprve mokré je skládáme kolem rostlin 😉 ). Teprve na ni klademe po obvodu námi zvolený mulč do výšky alespoň 20 cm.
Aby rostliny zůstaly v bezpečí a vyvarovali jsme se uhnívání kořenů, necháváme těsně kolem těla rostlin volný kruh o poloměru cca 10-15 cm (i více, záleží na velikosti keře/stromu).
Mulče je sice nutno obnovovat, ovšem správně založený mulč vydrží s kosmetickými úpravami pár let. V létě brání odpařování vody a v průběhu roku se postupně rozkládá a dává půdě/rostlinám živiny.
Tak mulčování zdar!
Fallon&Ronis
0 komentářů