Přišel podzim, pěkně prší, půjdem pracovat! No vlastně spíš dělat novým i starým keřům domečky, takzvaně „mulčovat“. Mulčovat můžete kde čím – slámou, listím, suchou travou, dřevoštěpkou… My zatím používáme pár let kompostovanou slámu (ano, i zprvu nezamýšlený odklad stavby a rozklad stavebního materiálu může mít své plus) a i v největších letních vedrech se nám zakořenily rybízové „řízky“ (dar od kamarádů).

Čistý karton základ úspěchu

Aby mulč dobře držel vodu, je nutné hlínu nejprve dobře prolít. Proto děláme u nás na Panství mulče na podzim. Takové celodenní mrholení zavlaží zem a zároveň zmekčí karton, který nám udělá vlhkou, dobře přiléhající spodní vrstvu (karton necháme zvlhnout na hromadě bokem, teprve mokré je skládáme kolem rostlin 😉 ). Teprve na ni klademe po obvodu námi zvolený mulč do výšky alespoň 20 cm.

Mulče, kam až oko dohlédne

Aby rostliny zůstaly v bezpečí a vyvarovali jsme se uhnívání kořenů, necháváme těsně kolem těla rostlin volný kruh o poloměru cca 10-15 cm (i více, záleží na velikosti keře/stromu).

Mulče je sice nutno obnovovat, ovšem správně založený mulč vydrží s kosmetickými úpravami pár let. V létě brání odpařování vody a v průběhu roku se postupně rozkládá a dává půdě/rostlinám živiny.

Tak mulčování zdar!

Fallon&Ronis


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.