O dušičkovém víkendu 2.-3. listopadu jsme měli tu čest účastnit se jako hosté Konference o jedlém lese na Toulcově dvoře v Praze, kterou každoročně pořádá Permakultura CS https://www.permakulturacs.cz/. Od soboty do neděle zde probíhaly přednášky na téma ovocných dřevin, starých krajových odrůd, jedlých bylin i lesních zahrad.

K přednáškám patří i diskuse
(foto vypůjčeno z FB Permakultury CS)

Přátelskou atmosféru podzimně vyzdobených „maštalí“ skvěle doplňoval stůl hojnosti s rozličnými dobrotami z domácích zahrádek, stejně tak i burza s permasemínky a domácími výrobky (od mastí přes veganskou kosmetiku až po ručně pletené čepice a nákrčníky).

Plody podzimu ve vařené, pečené i „raw“ úpravě
(foto vypůjčeno z FB Permakultury CS)
Burza na stolech i ve vzduchu
U Matýska jednoznačně zabodoval balzám na rty z plátků růží 🙂

Během hojných chvilek na oddych jsme se dostali i k prozkoumání malé části zahrad a zvěřince Toulcova dvora. Byli jsme překvapení, jak krásně a efektivně lze využít původně středověké stavení a přilehlé polnosti ve prospěch (nejen) ekologické osvěty. V jídelně podávali domácí produkty jako rakytníkovou limonádu (rakytník roste v ohradě pro drůbež), na dvoře i v zahradě jsou ovocné stromy – například tou dobou zralé mišpule, jež zejména Víla s radostí mlsala a schovávala semínka pro výsadbu na panství – a stejně tak je zde chov dříve tak běžných hospodářských zvířat jako jsou koně, kozy, krávy, králíci a množství drůbeže včetně holubů. Procházku listím posypanými končinami ohrad, políček, včelínů a sadu vřele doporučujeme.

V neděli odpoledne přišla hodina H. Naše přednáška o založení rodového statku. 35 minut stačilo sotva na úvod a heslovité zmínky ke všemu našemu tvoření. Ale zvládli jsme to 🙂 Radost nám vedle závěrečného potlesku udělala hlavně následná osobní setkání s posluchači a jejich zájem dozvědět se více včetně několika nabídek pomoci – zejména při stavbě slamáku.

Na závěr došlo k předání diplomů pro nové účastníky v síti permakulturních projektů ČR. Tedy včetně nás 😉

A je to na papíře! 😀
Nové projekty a jejich zástupci
(foto vypůjčeno z FB Permakultury CS)

Ještě jsme si před odchodem zahráli na stromky a s díky za nové známé a zajímavé myšlenky jsme se rozloučili a zamířili k domovu.

Matýskův stromek na vílí podnoži 🙂
(foto vypůjčeno z FB Permakultury CS)

Díky organizátorům za skvělou akci a už teď se těšíme na další setkání. Třeba na některé události 5P (přátelské pohodové pracovní permakulturní potkávání) 😉

Fallon&Ronis


0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.